International Ship and Offshore Structures Congress 2018
9-13 September Liege - Belgium  &  Amsterdam - The Netherlands
Members sorted by name

*** Status per 1 October 2016 ***

Frank Adam Germany V.4 Offshore Renewable Energy
Seref Aksu Australia V.7 Structural Longevity,Correspondents
Erick Alley USA II.2 Dynamic Response
Noor Amila Malaysia V.7 Structural Longevity
Jerolim Andric Croatia II.1 Quasi-Static Response
Toshiro Arima Japan IV.1 Design Principles and Criteria
Alexander Babanin Australia I.1 Environment
Wei Bai Singapore I.2 Loads
Abbas Bayatfar Belgium III.1 Ultimate Strength
Ermina Begovic Italy V.5 Special Craft
Simon Benson UK III.1 Ultimate Strength
Abderrahim Bentamy France I.1 Environment
Christian Berggreen Denmark V.2 Experimental Methods
Harry Bingham Denmark V.4 Offshore Renewable Energy
Elzbieta Bitner-Gregersen Norway VI.1 ISSC-ITTC Cooperation
James Blake UK V.7 Structural Longevity
Dario Boote Italy V.7 Structural Longevity
Jihed Boulares USA III.1 Ultimate Strength
Anders Brandt Denmark II.2 Dynamic Response
Kim Branner Denmark III.2 Fatigue and Fracture,Correspondents
Feargal Brennan UK V.2 Experimental Methods
Stefano Brizzolara USA VI.1 ISSC-ITTC Cooperation
Joep Broekhuijsen The Netherlands III.1 Ultimate Strength
Robert Bronsart Germany IV.2 Design Methods
Lars Brubak Norway V.1 Accidental Limit States
Loïc Buldgen Belgium V.1 Accidental Limit States
Ricardo Campos Portugal I.1 Environment
Jean David Caprace Brazil IV.2 Design Methods
Piero Caridis Greece V.7 Structural Longevity
Ivan Catipovic Croatia V.4 Offshore Renewable Energy
Shuhong Chai Australia V.8 Subsea Technology
Yiannis Chatzigeorgiou Greece I.2 Loads
Chung-Ping Chen China (Taiwan) IV.2 Design Methods
Youfang Chen China IV.2 Design Methods
Nianzhong Chen UK V.7 Structural Longevity
Yingqiu Chen China Standing Committee
Hui-Lung Chien China (Taiwan) V.3 Material and Fabrication Technology
Ionel Chirica Romania Correspondents
Byeong Ki Choi South Korea III.2 Fatigue and Fracture
Yoo Sang Choo Singapore Standing Committee
Giuseppina Colicchio Italy V.4 Offshore Renewable Energy
Matthew Collette USA IV.1 Design Principles and Criteria,Chair
Zbigniew Czaban Canada V.5 Special Craft
Jurek Czujko Norway III.1 Ultimate Strength,Chair
Daniele Dessi Italy V.2 Experimental Methods,Chair
Sharad Dhavalikar India I.2 Loads
Tuan Le Dinh Vietnam Correspondents
Pingsha Dong USA III.2 Fatigue and Fracture
Sheng Dong China I.1 Environment
Jon Downes UK II.2 Dynamic Response
Ingo Drummen The Netherlands II.2 Dynamic Response
Menglan Duan China V.8 Subsea Technology,Chair
Gennadiy Egorov Ukraine IV.1 Design Principles and Criteria,Correspondents
Alexander Egorov Ukraine V.7 Structural Longevity
Sören Ehlers Germany V.6 Arctic Technology,Chair
Ahmet Ergin Turkey II.2 Dynamic Response,Correspondents,Chair
Svein Erling Heggelund Norway II.1 Quasi-Static Response
Segen Estefen Brazil Standing Committee
Chuang Fang China V.4 Offshore Renewable Energy
Chih-Chung Fang China (Taiwan) I.2 Loads
Guoqing Feng China V.7 Structural Longevity
Stefano Ferraris Italy Standing Committee
Richard George James Flay New Zealand Correspondents
Nuno Fonseca Norway I.2 Loads
Thomas Fu USA I.1 Environment,Chair
Masahiko Fujikubo Japan Standing Committee
Tsutomu Fukui Japan V.6 Arctic Technology
Marco Gaiotti Italy V.3 Material and Fabrication Technology
Zhen Gao Norway V.4 Offshore Renewable Energy,Chair
Yordan Garbatov Portugal III.2 Fatigue and Fracture,Chair
Petar Georgiev Bulgaria IV.2 Design Methods,Correspondents
Jose Gordo Portugal III.1 Ultimate Strength
Odin Gramstad Norway I.1 Environment
André Hage Belgium IV.2 Design Methods
Ole Andreas Hermundstad Norway II.2 Dynamic Response
Paul Hess USA V.7 Structural Longevity,Chair
Spyros Hirdaris UK VI.1 ISSC-ITTC Cooperation
Michael Holtmann Germany V.5 Special Craft
Martijn Hoogeland The Netherlands V.2 Experimental Methods
Agnes Marie Horn Norway V.3 Material and Fabrication Technology
Zhiqiang Hu UK V.1 Accidental Limit States
Yun-Tzu Huang China (Taiwan) II.1 Quasi-Static Response
Young-Cheol Huh South Korea II.2 Dynamic Response
Satu Hänninen Finland I.2 Loads
Kazuhiro Iijima Japan VI.1 ISSC-ITTC Cooperation
Igor Ilnytskiy Ukraine IV.2 Design Methods
David Ingram UK V.4 Offshore Renewable Energy
Andrea Ivaldi Italy II.2 Dynamic Response
Beom Seon Jang South Korea II.1 Quasi-Static Response
Jasmin Jelovica Finland II.1 Quasi-Static Response
Han Koo Jeong South Korea IV.1 Design Principles and Criteria
Chunyan Ji China V.4 Offshore Renewable Energy
Thomas Johannessen Norway I.2 Loads
Lennart Josefson Sweden V.3 Material and Fabrication Technology,Correspondents,Chair
Paul Jurisic Croatia V.7 Structural Longevity
Patrick Kaeding Germany Standing Committee
Mirek Lech Kaminski The Netherlands Standing Committee
Geert Kapsenberg The Netherlands I.1 Environment
Debabrata Karmakar India V.4 Offshore Renewable Energy
Dale Karr USA V.4 Offshore Renewable Energy
Kieran Kavanagh Ireland V.8 Subsea Technology
Yasumi Kawamura Japan II.1 Quasi-Static Response
Ekaterina Kim Norway V.6 Arctic Technology
Myung Hyun. Kim South Korea V.3 Material and Fabrication Technology
Gyu Sung Kim South Korea V.1 Accidental Limit States
Atanasios Kolios UK V.4 Offshore Renewable Energy
Janusz Kozak Poland Correspondents
Walter Kuehnlein Germany V.6 Arctic Technology
Mohammad Kurniawan Indonesia Correspondents
Sigmund Kyrre Ås Norway III.2 Fatigue and Fracture
Mihkel Kõrgesaar Finland V.1 Accidental Limit States
Paul Lara USA II.1 Quasi-Static Response
Iraklis Lazakis UK IV.2 Design Methods,Chair
Heba Leheta Egypt Correspondents
Bernt Leira Norway V.7 Structural Longevity
Liangbi Li China V.7 Structural Longevity
Xiaobin Li China V.2 Experimental Methods
Van Lien USA I.2 Loads
Ingrit Lillemäe Finland III.2 Fatigue and Fracture
Per Lindstrom Sweden III.2 Fatigue and Fracture
Jianhu Liu China II.2 Dynamic Response
Pengfei Liu Australia V.4 Offshore Renewable Energy
Marcelo Lourenço de Souza Brazil III.2 Fatigue and Fracture
Ying Min Low Singapore V.8 Subsea Technology
Hanbing Luo China V.5 Special Craft
Marie Lützen Denmark III.1 Ultimate Strength
Ning Ma China VI.1 ISSC-ITTC Cooperation
Adi Maimun Malaysia Correspondents
Sime Malenica France II.2 Dynamic Response
Wengang Mao Sweden I.1 Environment
Spyros Mavrakos Greece V.8 Subsea Technology
Joao Mendonca Santos The Netherlands IV.2 Design Methods
Constantine Michailides Cyprus V.2 Experimental Methods
Brajendra Mishra USA V.3 Material and Fabrication Technology
Ryuji Miyake Japan I.1 Environment
Lorenzo Moro Canada IV.2 Design Methods
Celso Morooka Brazil I.2 Loads
Per Olav Moslet Norway V.6 Arctic Technology
Holger Mumm Germany I.2 Loads
Hideaki Murayama Japan V.7 Structural Longevity
Alan John Murphy UK I.1 Environment
Claus Myllerup Denmark V.8 Subsea Technology
Ken Nahshon USA V.1 Accidental Limit States
Tetsuya Nakamura Japan III.2 Fatigue and Fracture
Rachel Nicholls-Lee UK V.5 Special Craft
Aleksandr Nilva Ukraine V.1 Accidental Limit States
Gabriele Notaro Norway III.1 Ultimate Strength
Yoshitaka Ogawa Japan I.2 Loads,Chair
Roberto Ojeda Australia III.1 Ultimate Strength
Tetsuo Okada Japan IV.1 Design Principles and Criteria
Naoki Osawa Japan V.3 Material and Fabrication Technology
Erkan Oterkus UK V.5 Special Craft
Masahiko Ozaki Japan V.8 Subsea Technology
Spiro J. Pahos UK III.1 Ultimate Strength
Jeom Kee Paik South Korea Standing Committee
Mayorkinos Papaelias UK V.3 Material and Fabrication Technology
Apostolos Papanikolaou Greece VI.1 ISSC-ITTC Cooperation
Jooshin Park South Korea III.1 Ultimate Strength
Guy Parmentier France III.2 Fatigue and Fracture
Josko Parunov Croatia VI.1 ISSC-ITTC Cooperation
Ilson Paranhos Pasqualino Brazil V.8 Subsea Technology
Dustin Pearson Canada V.2 Experimental Methods
Neil Pegg Canada Standing Committee
Arttu Polojärvi Finland V.6 Arctic Technology
Jean-Yves Pradillon France Standing Committee
Fredhi Agung Prasetyo Indonesia I.1 Environment
Pero Prebeg Croatia IV.2 Design Methods
Jasna Prpic-Orsic Croatia I.2 Loads
Xudong Qian Singapore III.1 Ultimate Strength
Wei Qiu Canada I.1 Environment
Yann Quemener China (Taiwan) III.2 Fatigue and Fracture
Bruce Quinton Canada V.6 Arctic Technology
Freeman Ralph Canada V.6 Arctic Technology
Heikki Remes Finland V.3 Material and Fabrication Technology
Huilong Huilong Ren China V.6 Arctic Technology
Philippe Rigo Belgium Standing Committee
Jonas Ringsberg Sweden II.1 Quasi-Static Response,Chair
Cesare Mario Rizzo Italy III.2 Fatigue and Fracture
Enrico Rizzuto Italy V.1 Accidental Limit States,Chair
José Miguel Rodrigues Portugal V.4 Offshore Renewable Energy
Frank Roland Germany V.3 Material and Fabrication Technology
Jani Romanoff Finland V.2 Experimental Methods,Correspondents
Michael Rye Andersen Denmark V.7 Structural Longevity
Jörg Rörup Germany III.2 Fatigue and Fracture
Saad Saad-Eldeen Egypt III.1 Ultimate Strength
Svein Saevik Norway V.8 Subsea Technology
Luis Sagrillo Brazil I.1 Environment
Marcos Salas Chile Correspondents
Asokendu Samanta India V.8 Subsea Technology,Correspondents
Manolis Samuelides Greece Standing Committee
Ingrid Schipperen The Netherlands V.1 Accidental Limit States
Sebastian Schreier The Netherlands V.8 Subsea Technology
Zbigniew Sekulski Poland IV.2 Design Methods
Pradeep Sensharma USA V.5 Special Craft
Jung Kwan Seo South Korea V.8 Subsea Technology
Mohd Shahir Liew Malaysia III.2 Fatigue and Fracture
Valerii Shaposhnikov Russia V.6 Arctic Technology,Correspondents
Wanan Sheng Ireland V.4 Offshore Renewable Energy
Ajit Shenoi UK Standing Committee
Xing Hua Shi China V.2 Experimental Methods
Hyun Kyoung Shin South Korea V.4 Offshore Renewable Energy
Rong-Juin Shyu China (Taiwan) II.2 Dynamic Response,Correspondents
Mauro Sicchiero Italy IV.2 Design Methods
Matteo Sidari Italy II.1 Quasi-Static Response
Robert Sielski USA IV.2 Design Methods
Jaideep Sirkar USA V.6 Arctic Technology
Rolf Skjong Norway IV.1 Design Principles and Criteria
Johan Slatte Norway V.4 Offshore Renewable Energy
Malcolm Smith Canada III.1 Ultimate Strength
Carlos Guedes Soares Portugal Standing Committee,Chair
Kang Hyun Song South Korea I.2 Loads
Hao Song USA V.8 Subsea Technology
Gundula Stadie-Frohboes Germany V.1 Accidental Limit States
Lyudmil Stoev Bulgaria V.4 Offshore Renewable Energy
Gaute Storhaug Norway II.2 Dynamic Response
Tadashi Sugimura Japan V.2 Experimental Methods
Liping Sun China V.8 Subsea Technology
Katsuyuki Suzuki Japan V.1 Accidental Limit States
Pieter Swart The Netherlands V.8 Subsea Technology
Kristjan Tabri Estonia V.1 Accidental Limit States,Correspondents
Maciej Taczala Poland II.1 Quasi-Static Response
Mark Tammer The Netherlands V.7 Structural Longevity
Wenyong Tang China IV.2 Design Methods
Angelo Teixeira Portugal V.8 Subsea Technology
Peter Thomson UK IV.1 Design Principles and Criteria
Chao Tian China I.2 Loads
Rune Torhaug Norway Standing Committee
Masanobu Toyoda Japan IV.2 Design Methods
Darren Truelock USA V.5 Special Craft,Chair
James Underwood UK II.1 Quasi-Static Response
Tomoaki Utsunomiya Japan V.4 Offshore Renewable Energy
Bahadır Uğurlu Turkey I.2 Loads
Oscar Valle Mexico Correspondents
José Varela Portugal IV.2 Design Methods
Murilo Vaz Brazil V.7 Structural Longevity
Manuel Ventura Portugal V.5 Special Craft
Suhas Vhanmane India III.2 Fatigue and Fracture
Francisco Viejo Spain III.2 Fatigue and Fracture,Correspondents
Richard Villavicencio UK III.2 Fatigue and Fracture
Nikola Vladimir Croatia II.2 Dynamic Response
Alex Vredeveldt The Netherlands V.6 Arctic Technology
Zhengquan Wan China V.6 Arctic Technology
Deyu Wang China III.1 Ultimate Strength
George Wang USA V.2 Experimental Methods
Xueliang Wang China V.5 Special Craft
Fang Wang China III.2 Fatigue and Fracture
Xiaozhi Wang USA Standing Committee
Sue Wang USA I.2 Loads
Jun Wang China II.1 Quasi-Static Response
John Wægter Denmark V.1 Accidental Limit States
Ming Cai Xu China III.1 Ultimate Strength
Yanzhuo Xue China V.1 Accidental Limit States
Yasuhira Yamada Japan II.2 Dynamic Response
Daisuke Yanagihara Japan III.1 Ultimate Strength
Deqing Yang China II.1 Quasi-Static Response
Nana Yang China V.3 Material and Fabrication Technology
Akihiro Yasuda Japan V.5 Special Craft
Luo Yu China V.3 Material and Fabrication Technology
Jingxia Yue China III.2 Fatigue and Fracture
Guiyong ZHANG China II.2 Dynamic Response
Albert Zamarin Croatia V.3 Material and Fabrication Technology
Vedran Zanic Croatia IV.1 Design Principles and Criteria,Correspondents
Dexin Zhan Canada II.2 Dynamic Response
Zhihu Zhan China IV.1 Design Principles and Criteria
Ling Zhu China IV.1 Design Principles and Criteria
Bianca de Carvalho Pinheiro Brazil V.3 Material and Fabrication Technology
Guillaume de Hauteclocque France I.2 Loads
Henk den Besten The Netherlands III.2 Fatigue and Fracture
Bettar el Moctar Germany II.2 Dynamic Response
Stephen van Duin Australia V.3 Material and Fabrication Technology
Ad van Hoeve The Netherlands II.1 Quasi-Static Response